هواگیری رادیاتور و هواگیری شوفاژ

هواگیری رادیاتور و هواگیری شوفاژ

روش هواگیری رادیاتور و هواگیری شوفاژ

هواگیری شوفاژ (به انگلیسی: bleed radiator) یکی از مهمترین کارهایی است که با شروع فصل سرما و در حین فرآیند سرویس و تعمیر شوفاژ باید انجام شود، هدف از هواگیری رادیاتور و هواگیری شوفاژ این است که، هوای جمع شده در داخل لوله‌ها را خالی کرده تا عمل گرمایش خانه به خوبی انجام شود.

علاوه بر زمان نصب پکیج و راه اندازی اولیه، هواگیری باید زمانی انجام شود که سیستم گرمایشی خانه به درستی کار کند. معمولاً پس از مدتی می‌بینید که یک یا چندتا از رادیاتورها به درستی گرم نمی‌شود. یا نیمی از رادیاتور گرم شده و نیمی دیگر سرد است. این‌ها نشانه‌هایی است که شما نیاز به هواگیری رادیاتور یا هواگیری شوفاژ خود دارید.

در این مقاله با یکدیگر خواهیم دید که نحوه هواگیری شوفاژ و هواگیری رادیاتور پکیج به چه صورت است. هواگیری شوفاژ، فرایند عجیب و پیچیده‌ای نیست. صرفا باید مراحل آن را بلد باشید و به صورت اصولی آن را اجرا کنید. طریقه هواگیری شوفاژ به صورت دقیق و مرحله به مرحله در این متن توضیح داده شده است.

هواگیری شوفاژ را جدی بگیرید

توصیه ما به شما این است که هواگیری رادیاتور و یا هواگیری شوفاژ خود را به صورت دوره‌ای جدی بگیرید. با هواگیری رادیاتور پکیج به صورت منظم و دوره‌ای، دیگر دچار مشکلات جدی پکیج نخواهید شد. اما اگر شوفاژها به طور مداوم هوا می‌گیرند ممکن است مشکل اساسی در مورد آن‌ها وجود داشته باشد و هوا از جایی وارد سیستم گرمایشی شود اما اگر هر سال فقط چند بار نیاز به هواگیری شوفاژ دارید، احتمالاً مشکل خاصی وجود ندارد.

یکی از علل هواگیری مکرر رادیاتور می‌تواند این باشد که مدت زیادی از عمر شوفاژها گذشته باشد و اتصالات و لوله‌های آن دچار خوردگی شده باشند. بنابراین در حین تعمیر تعمیر رادیاتور شوفاژ و همیم طور تعمیر شوفاژ خانه نسبت به بررسی وضعیت لوله‌ها اقدامات لازم را انجام دهید.

هواگیری رادیاتور و هواگیری شوفاژ خانه، کار بسیار آسانی است که در این مطلب به آموزش آن خواهم پرداخت.

نحوه صحیح هواگیری رادیاتور منزل

خیلی وقت‌ها ممکن است که شما اقدام به روشن کردن پکیج یا شوفاژ خانه می‌کنید اما می‌بینید یک یا چند تا از رادیاتورها گرم نمی‌شود یا نیمی از رادیاتور گرم است و نیمی دیگر سرد. علت این مشکل حبس شدن هوا در داخل رادیاتورها می‌باشد. این موضوع یکی از رایج ترین مشکلاتی است که به راحتی قابل حل است. در این مقاله نحوه صحیح هواگیری رادیاتور منزل یا محل کار شما به طور کامل بررسی شده است.

اولین قدم برای هواگیری رادیاتور پکیج: بررسی رادیاتور یا شوفاژ خانه است

اگر رادیاتور شما سرد است ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد، که یکی از این دلایل وجود هوا در رادیاتورهاست. در این جا ما یک لیست به شما ارائه می‌دهیم، در صورتی که هیچ یک از گزینه‌ها برای شما صدق نمی‌کرد رادیاتور شما نیاز به هواگیری دارد تا پس از هواگیری شوفاژ از گرمای آن استفاده نمایید.

  • در صورتی که تعداد زیادی از شوفاژها سرد باشند ممکن است مشکل از لوله کشی پکیج باشد. مثلا لوله‌ها دچار شکستگی شده باشند یا جرم و رسوب در لوله‌ها وجود داشته باشد. در صورت وجود این مشکل، نیاز به هواگیری شوفاژ حتمی است.
  • در صورتی که رادیاتورهای شما نشتی آب داشته باشد. در این گونه مواقع بهتر است پکیج خود را خاموش نموده و درخواست تعمیر رادیاتور را در وب سایت و یا اپلیکیشن “خدمت از ما” ثبت نمایید و یا از متخصصان دیگر این حوزه برای حل مشکل، به شما کمک بگیرید.
  • همچنین در صورتی که ساختمان شما چند طبقه است و رادیاتورها و شوفاژهای طبقه پایین گرم می‌شود و طبقات دیگر سرد می‌ماند. که باز هم دانستن نحوه هواگیری شوفاژ می‌تواند به شما کمک کند.

دومین قدم برای هواگیری رادیاتور پکیج: تهیه پیچ مخصوص هواگیری رادیاتور

قبل از اقدام به هواگیری رادیاتور یا هواگیری شوفاژ با استفاده از پیچ مخصوص هواگیری رادیاتور، شیر خروجی (شیر پایین رادیاتور شوفاژ چیست) را باز نمایید. به یاد داشته باشید که شیر مناسب با اندازه­­‌ی شیر خروجی شوفاژ خود را تهیه کنید. همچنین به­ جای پیچ مخصوص می‌‌توانید از آچار فرانسه یا پیچ گوشتی نیز استفاده نمایید. در طریقه هواگبری شوفاژ داشتن شیر مناسب، نقش مهمی بازی می‌کند.

نکته درباره هواگیری شوفاژ: قبل از شروع به هواگیری شوفاژ، سیستم گرمایش خود را خاموش نمایید. زیرا در صورت روشن بودن سیستم گرمایش شوفاژها هوای بیشتری وارد آن‌ها می‌شود.

سومین قدم برای هواگیری شوفاژ: بازکردن شیر خروجی شوفاژ

شیرهای ورود و خروج رادیاتور را در حالت باز قرار دهید. پیچ مخصوص هواگیری رادیاتور و یا آچار فرانسه یا در برخی موارد پیچ گوشتی را بر روی قسمت مربعی شکل شیر خروجی بچسبانید. پیچ رادیاتور را بر خلاف جهت عقربه‌‌های ساعت بچرخانید تا شیر رادیاتور باز شود. بعد از باز کردن شیر رادیاتور باید صدای خارج شدن هوا از شوفاژ شنیده شود.

در هنگام هواگیری شوفاژ و زمانی که هوای سرد داخل رادیاتور تخلیه شد، آب موجود در لوله کشی شوفاژ، جای آن را می‌‌گیرد. برای جلوگیری از ریختن آب داخل شوفاژ به فضای اطراف می‌توانید از یک دستمال یا حوله خشک استفاده نمایید و حتما یک ظرف زیر شیر خروجی رادیاتور قرار دهید. زمانی که هوای داخل شوفاژ به طور کامل خارج شد پیچ مخصوص رادیاتور را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و شیر را محکم ببندید.

نکته درباره هواگیری شوفاژ: هواگیری شوفاژ یا همان هواگیری رادیاتور را باید برای سایر شوفاژهای ساختمان انجام دهید. اکتفا به هواگیری صرفا یک رادیاتور، کار شما را راه نمی‌اندازد.

علت گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری شوفاژ

همیشه پس از هواگیری شوفاژ نباید منتظر گرم شدن آن باشیم زیرا ممکن است مشکل از پکیج و یا رادیاتورها باشد. علت گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری شوفاژ را باید در عوامل دیگر سیستم گرمایشی جستجو کرد. اگر مشکل همین بوده باشد اجرای نحوه هواگیری شوفاژ به صورت صحیح، کار شما را راه می‌اندازد. اما در غیر این صورت به عنوان مثال کاهش فشار گاز، رسوب گرفتن در مبدل، خرابی سنسور گرمایشی، مشکل در ورودی گاز، اشکال در طراحی لوله‌ها و … می‌توانند از علت‌های گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری باشند.

خسارات احتمالی در صورت عدم هواگیری به موقع رادیاتورها

  • ایجاد صدا در لوله‌ها و اتصالات شوفاژ
  • نارسایی یا انسداد کامل سرعت جریان آب در پمپ سرکولاتور
  • نارسایی تغییر دما بین لوله‌های خروجی و اتاق به دلیل عدم هواگیری شوفاژ
  • خوردگی سیستم به علت واکنش بین اکسیژن و قطعات دارای فلز آهن

دیدگاهی ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی میبایست پر شوند.

تلفن همراه

با ما تماس بگیرید